ARAMAYI DÜZENLE

Ankara Otobüs Bileti

Genel

Ankara İç Anadolu bölgesinde yer alan bir il  ,  Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık 2. Şehridir. Nüfusu 2015 nüfus sayımına göre ; 5.270.575 kişidir. Yüzölçümü  24.521 km2’lik bir alanı kapsamaktadır. Bolu , Çankırı ,  Kırıkkale , Kırşehir , Konya , Aksaray ve Eskişehir arasında yer alır. Ankara’nın ortalama rakımı 890 metredir. Ankara 13 Ekim 1923 tarihinde başkent ilan edilmiştir. Başkent ilan edilmesiyle nüfus ve gelişmişliği hızla artmıştır. Ankara’da çalışan nüfusun %75’i kamuda çalışmaktadır. Şehrin özel sektörde çok gelişememesinin nedeni olarak sanayinin gelişmemesi , bürokrasinin ve kamu kuruluşlarının Ankara’da olması gösterilebilir. Ankara topraklarının &60’ı tarım alanı kullanılmaktadır ve bu oranla Türkiye’de 1. Sıradadır.

Ulaşım

Başkent Ankara’nın şehiriçi taşımacılık ağı son derece gelişmiştir. Toplu taşım araçları yaygın olarak kullanılır Ankara’da.Belediye ve halk otobüsleri , metrolar, trenler , dolmuşlar toplu taşıma araçlarının bazılarıdır. Ayrıca 100 kişi başına 18 motorlu aracın düştüğü Ankara , bu alanda Türkiye ortalamasına göre 1. Sıradadır.

Şehirlerarası ulaşımda ise, karayolları , havayolları ve demiryolları kullanılır. Uçak biletlerinin ucuzlaması ve sistemin geliştirilmesiyle hava taşımacılığı ön plana çıkmaya başlasa da ilk planda karayolları bulunmaktadır. Ankara’nın merkezinde bulunan ve Avrupa’nın en büyük otobüs terminallerinden biri olan AŞTİ (Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi ) Ankara’ya gelen ve giden yolcuların birinci adresidir. Seyahat firmalarının şubelerinin bulunduğu ve otobüs bileti satışı yapılan AŞTİ’de her daim bir sirkülasyon ve yoğunluk bulunmaktadır.2006 yılında yenilenen ve modern bir görünüm haline gelen Esenboğa Uluslararası Havalimanı ile de yurtiçine ve yurtdışına seferler düzenlenmektedir. Ankara’nın kuzeyinde bulunan Esenboğa Havalimanı şehirlerarası ve uluslarası Seyahat’de kullanılan bir diğer ulaşım aracı olan uçakların kalkış yeridir.

İlçeleri

Ankara’nın ilçeleri ; Akyurt , Altındağ , Ayaş , Bala , Beypazarı , Çamlıdere , Çankaya , Çubuk , Elmadağ , Etimesgut , Evren , Gölbaşı , Kalecik , Kazan , Kızılcahamam , Nallıhan ,  Mamak , Haymana , Güdül , Pursaklar , Polatlı , Sincan , Şereflikoçhirsar , Yenimahalle’dir.

Tarihçe

 Ankara’nın tarihi bilindiği kadarıyla en az  10 bin yıl öncesine dayanır.Tarihde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.İlk olarak Hitit kaynaklarında bahsedilen Ankara , ardından Frig , Lidya , Pers , Galat , Roma , Bizans , Selçuklu , Osmanlı ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği altına  girmiştir.Tarihsel bağlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulup Ankara’nın başkent olmasıyla şehir geçmiş zamanlara nazaran daha önemli bir yerleşim yeri haline gelmiş , göç almaya başlamıştır.

Turistik Yerler

Ankara turistik açıdan çok fazla rehabet gören bir şehir değildir , fakat tarihi yapılar , arkeolojik kazılarda ortaya çıkanlar , termal su kaynakları üzerine kurulmuş otelleri , müzeleri ,  Ankara Kalesi ve Anıtkabir turistler için görmeye değer yerlerden birkaçıdır.